OM OSS

OM OSS 2018-10-08T11:00:08+00:00

”VI SAMLAR ALLA AKTIVA FÖRENINGAR TILL GEMENSAM HANDLING”

Somaliska riksförbundet i Sverige (SRFS) är en demokratisk riksorganisation som är partipolitiskt och religiöst obunden. Förbundet grundades 1995 genom sammanslagningar av olika somaliska lokalföreningar i Sverige. Förbundet huvudsakliga verksamhet är inriktad mot den svensk- somaliska gruppen i syfte att främja gruppens utveckling i Sverige och i Somalia.

Förbundet har idag mer än 50 medlemsföreningar runt om i Sverige. Medlemsföreningarna ska förankra förbundets vision och målsättning lokal. Det innebär att medlemsföreningarna står för den lokala förankringen att främja förbundet arbete inom integration och förebygga rasism och främlingsfientlighet mot målgruppen. Förbundet ser även till att den svensk- somaliska gruppen känner till sina skyldigheter att bidra till välfärden och solidariteten. Som medlemsförening bidrar man till förändringar i den riktning som är bäst för samhället och landet.
Förbundets kansli finns i Kista, norr om i Stockholm och arbetar för att etablera kontakt mellan medlemsföreningarna och olika myndigheter. Kansli personalen samverkar också med olika representanter från olika ideella organisationer och media gällande frågor som berör den svensk-somaliska gruppen i Sverige.

Förtroendevalda

Årsmötet utser förbundets styrelsen, revisorer, förbundsråd och valberedning. Förbundets medlemsföreningar som är tillika organisationens högst beslutande organ väljer ovannämnda ledamöter. Den valda förbundsstyrelsens uppdrag innefattar att arbeta fram mål, utvecklingsstrategi, ekonomisk planering och uppdatera förbundets policyer och ser även till att verksamheten löper på.

Organisation

VISION
Arbete för ett diskrimineringsfritt, rättvist och jämställt samhället och samla alla demokratiska svensk-somaliska föreningar till en gemensam handling.

MÅL

  • Att svenska-somalier inte diskrimineras och förstår sina rättigheter och skyldigheter i det svenska samhället

  • Att öka jämställdheten bland män och kvinnor inom den svensk-somaliska gruppen i Sverige

  • Att förespråka full sysselsättning och arbete i syfte för att bidra till den svenska välfärden

  • Att stödja nyanlända somalier genom samhällsinformation för att främja god integration och motverka utanförskap i samhället

  • Att erbjuda föreläsningar och seminarier för inspiration till högre studier för att förbättra förutsättningarna för att lyckas i samhället

  • Att arbeta för att stärka Sveriges utvecklingsarbete i Somalia och stödja återuppbyggnaden av Somalias institutioner

Ordförande
Habane Hassan
habane.hassan@srfs.se
Vice ordförande
Abdullahi Cadaani
abdullahi.adani@srfs.se
Sekreterare
Naima Ahmed
naima.ahmed@srfs.se
Kassör
Mohamed Said
mohamed.said@srfs.se
Organisationssamordnare
Asha Ismail
asha.ismail@srfs.se
Ansvarig för samhällsfrågor
Leila Abdi ishaq
leila.abdi@srfs.se
Kommunikationsansvarig
Mohammed Omer
mohammed.omer@srfs.se
Suppleant (Sekreterare)
Abdirahim Mohamoud
abdirahim.mohamoud@srfs.se
Suppleant (Kassör)
Yonis Khalif
yonis.khalif@srfs.se
Suppleant (Samhällsfrågor)
Alma Adan
alma.adan@srfs.se
Suppleant (Kommunikation)
Liiban Guyo
liiban.guyo@srfs.se
Suppleant (Org. samordnare)
Ahmed Elmi
ahmed.elmi@srfs.se
Mohamed Hassan – (Ordförande) mohamed.hassan@srfs.se
Kulmiye Adan Musse musse.kulmiye@srfs.se
Mohamed Maki Ibrahim mohamed.ibrahim@srfs.se
Mohamed Farah (Ordförande) mohamed.farah@srfs.se
Mahdi Warsame mahdi.warsame@sfrs.se
Guuleed Bashir guuleed.bashir@srfs.se
Abdifatah Said abdifatah.said@srfs.se
Ahmed Abdirahman ahmed.mohamed@srfs.se
Mohamed Hamdi mohamed.ahmed@srfs.se
Mohamud Gelle Ali (Ordförande) mohamud.ali@srfs.se
Mohamud Sh. Dhore mohamud.dhore@srfs.se
Mohamed Ali Jimale mohamed.jimale@srfs.se
Issa Ismail mohamud.dayib@srfs.se
Mohamud Dayib mohamud.dayib@srfs.se
Abdirisaq Sh. Ahmed Ali abdirisaq.ali@srfs.se
Farah Mohamud Qasim farah.qasim@srfs.se

Prenumerera på våra brev

SRFS har idag mer än 50 lokalföreningar runt om i Sverige.