Loading...
Home 2018-10-15T12:19:33+00:00

Välkommen till somaliska riksförbundet i Sverige

VI SAMLAR ALLA AKTIVA FÖRENINGAR TILL GEMENSAM HANDLING

Somaliska riksförbundet i Sverige (SRFS) är en demokratisk riksorganisation som är partipolitiskt och religiöst obunden. Förbundet grundades 1995 genom sammanslagningar av olika somaliska lokalföreningar i Sverige. Förbundet huvudsakliga verksamhet är inriktad mot den svensk- somaliska gruppen i syfte att främja gruppens utveckling i Sverige och i Somalia.

Förbundet har idag mer än 50 medlemsföreningar runt om i Sverige. Medlemsföreningarna ska förankra förbundets vision och målsättning lokalt…

Läs mer

Organisation

VISION
Arbete för ett diskrimineringsfritt, rättvist och jämställt samhället och samla alla demokratiska svensk-somaliska föreningar till en gemensam handling.

MÅL

  • Att svenska-somalier inte diskrimineras och förstår sina rättigheter och skyldigheter i det svenska samhället

  • Att öka jämställdheten bland män och kvinnor inom den svensk-somaliska gruppen i Sverige

  • Att förespråka full sysselsättning och arbete i syfte för att bidra till den svenska välfärden

  • Att stödja nyanlända somalier genom samhällsinformation för att främja god integration och motverka utanförskap i samhället

  • Att erbjuda föreläsningar och seminarier för inspiration till högre studier för att förbättra förutsättningarna för att lyckas i samhället

  • Att arbeta för att stärka Sveriges utvecklingsarbete i Somalia och stödja återuppbyggnaden av Somalias institutioner

Ordförande
Habane Hassan
habane.hassan@srfs.se
Vice ordförande
Abdullahi Cadaani
abdullahi.adani@srfs.se
Sekreterare
Naima Ahmed
naima.ahmed@srfs.se
Kassör
Mohamed Said
mohamed.said@srfs.se
Organisationssamordnare
Asha Ismail
asha.ismail@srfs.se
Ansvarig för samhällsfrågor
Leila Abdi ishaq
leila.abdi@srfs.se
Kommunikationsansvarig
Mohammed Omer
mohammed.omer@srfs.se
Suppleant (Sekreterare)
Abdirahim Mohamoud
abdirahim.mohamoud@srfs.se
Suppleant (Kassör)
Yonis Khalif
yonis.khalif@srfs.se
Suppleant (Samhällsfrågor)
Alma Adan
alma.adan@srfs.se
Suppleant (Kommunikation)
Liiban Guyo
liiban.guyo@srfs.se
Suppleant (Org. samordnare)
Ahmed Elmi
ahmed.elmi@srfs.se
Mohamed Hassan – (Ordförande) mohamed.hassan@srfs.se
Kulmiye Adan Musse musse.kulmiye@srfs.se
Mohamed Maki Ibrahim mohamed.ibrahim@srfs.se
Mohamed Farah (Ordförande) mohamed.farah@srfs.se
Mahdi Warsame mahdi.warsame@sfrs.se
Guuleed Bashir guuleed.bashir@srfs.se
Abdifatah Said abdifatah.said@srfs.se
Ahmed Abdirahman ahmed.mohamed@srfs.se
Mohamed Hamdi mohamed.ahmed@srfs.se
Mohamud Gelle Ali (Ordförande) mohamud.ali@srfs.se
Mohamud Sh. Dhore mohamud.dhore@srfs.se
Mohamed Ali Jimale mohamed.jimale@srfs.se
Issa Ismail mohamud.dayib@srfs.se
Mohamud Dayib mohamud.dayib@srfs.se
Abdirisaq Sh. Ahmed Ali abdirisaq.ali@srfs.se
Farah Mohamud Qasim farah.qasim@srfs.se

NYHETER

Alla nyheter

VÅRA SAMARBETSPARTNERS

Prenumerera på våra brev

SRFS har idag mer än 50 lokalföreningar runt om i Sverige.